Mirosław Ochocki, znany także pod pseudonimem Mirosław Ostoja-Ochocki lub po prostu Mirosław Ostoja Ochocki, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w polskiej literaturze i kulturze. Urodził się 4 marca 1927 roku w Brodnicy, a odszedł 12 czerwca 1988 roku w Łodzi. Był nie tylko pisarzem i poetą, ale również aktywnym krytykiem literackim, co przyczyniło się do jego uznania w kręgach literackich.
W swojej karierze naukowej pracował między innymi na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz pasją z młodymi adeptami sztuki słowa. Ponadto, był związany z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Łodzi, co podkreśla jego wszechstronność oraz wpływ na rozwój polskiego życia kulturalnego.
W jego twórczości można dostrzec głęboką refleksję nad rzeczywistością, co sprawia, że do dziś jest cytowany i wspominany przez miłośników literatury.
Życiorys
W trakcie II wojny światowej Mirosław Ochocki był zmuszony do przebywania w Niemczech na robotach przymusowych. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego podjął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jego kariera akademicka szybko się rozwijała, a on sam stał się pracownikiem naukowym w Katedrze Literatury Polskiej Oświecenia, Pozytywizmu i Młodej Polski. Dodatkowo, pełnił funkcję wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.
Mirosław zadebiutował jako poeta, publikując swój wiersz „Chwile te ciche” w „Głosie Katolickim” w roku 1946. Jego pierwsze opowiadanie „Jasne Słowa”, również ujrzało światło dzienne w tym czasopiśmie. W 1954 roku rozpoczął pracę w krytyce literackiej, publikując artykuły w „Łódź Literacka”. Był również tłumaczem, przekładając dzieła znakomitych poetów, takich jak W. H. Auden, Samuel Beckett, Albert Camus, Paul Éluard, a także Henri Michaux.
Współpracował z łódzkimi pismami, będąc członkiem redakcji „Kroniki” od 1957 roku oraz „Osnowy” w latach 1969–1971. Był także aktywny w łódzkiej telewizji. Jego twórczość literacka zyskała uznanie, a zbiór wierszy „Nie ma Jerzego” wydał w 1957 roku. Dorobek Ochockiego można znaleźć w licznych czasopismach oraz antologiach.
Życie prywatne
Artysta mieszkał w Łodzi, w kamienicy usytuowanej przy ul. Kościuszki 98, gdzie znajduje się Dom Literatów w Łodzi. Na budynku tym umieszczono tablicę upamiętniającą wielu uznanych literatów związanych z tym miejscem, w tym także samego Ochockiego.
Po śmierci, Mirosław Ochocki został pochowany na cmentarzy komunalnym Doły w Łodzi (Kwatera: XXIX, Rząd: 29, Grób: 6).
Przypisy
- a b c d e JerzyJ. Poradecki JerzyJ., Mirosław Ochocki - Zbiór poetów Łodzi [online], docplayer.pl [dostęp 31.05.2023 r.]
- Lesław M.L.M. Bartelski Lesław M.L.M., Polscy pisarze współcześni: informator 1944-1970, Agencja Autorska, 1972 [dostęp 10.08.2023 r.]
- Mirosław Ochocki, [w:] „Zbiór poetów Łodzi i Ziemi Łódzkiej”, J. Poradecki (red.), Uniwersytet Łódzki.
- Mirosław Ochocki [online], cmentarzekomunalne.lodz.systkom.pl [dostęp 05.04.2023 r.]
- Google Maps [online], Google Maps [dostęp 06.04.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Adam Radoń | Artur Maria Swinarski | Lech Twardowski | Wilhelm Burza | Paweł Góral | Marian BizanOceń: Mirosław Ochocki