Maksymilian Klinicki, znany także jako Marian Kwiatkowski i posługujący się pseudonimami „Wierzba 2” oraz „Topola 2”, urodził się 13 stycznia 1916 roku w Brodnicy. Jego życie zakończyło się w tym samym mieście, gdzie zmarł 11 grudnia 1984 roku.
Był on majorem piechoty Wojska Polskiego, a także brał udział w działaniach Polskich Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Jego talent i odwaga sprawiły, że został uznany za cichociemnego, co oznacza, że przeszedł skomplikowany i wymagający proces szkoleniowy, aby móc skutecznie działać w warunkach partyzanckich.
Życiorys
Maksymilian Klinicki, nie kończąc nauki w gimnazjum, podjął decyzję o służbie wojskowej, zgłaszając się jako ochotnik do Wojska Polskiego. Już od 1936 roku, pełnił funkcję podoficera zawodowego, a w 1939 roku dołączył do 67 pułku piechoty.
W trakcie września 1939 roku wziął udział w obronie Przemyśla, będąc częścią Ośrodka Zapasowego 4 Dywizji Piechoty. Przekroczenie granicy polsko-węgierskiej miało miejsce 17 września 1939 roku, a następnie został internowany na Węgrzech. W maju 1940 roku Klinicki trafił do Syrii, gdzie powstała Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, z nią uczestniczył w bitwach zarówno o Tobruk, jak i o Gazalę.
Po pewnym czasie kontynuował służbę w 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W tym okresie podjął naukę w Szkole Podchorążych Piechoty oraz Centrum Wyszkolenia Armii, gdzie zdobył wiedzę i umiejętności związane z dowodzeniem oddziałami szturmowymi. Po przeszkoleniu w zakresie dywersji, 14 lutego 1944 roku, został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza i przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech.
Jego zrzut zorganizowano w nocy z 30 na 31 maja 1944 roku, jako część operacji „Weller 30”, którą dowodził mjr. naw. Eugeniusz Arciuszkiewicz. Klinicki otrzymał przydział do oddziału partyzanckiego „Grom” (Kedyw Okręgu Kraków AK) na stanowisko dowódcy. W tym czasie brał udział w walkach o Republikę Pińczowską, w tym zaciętej bitwie 26 lipca pod Sielcem z niemiecką oraz ukraińską policją.
Po połączeniu „Gromu” ze „Skokiem”, objął dowództwo połączonego oddziału „Grom-Skok”. Prowadząc ten oddział do koncentracji, stoczył bitwę pod Goszczą, która została przerwana przez atak niemieckiego myśliwca. Od sierpnia walczył jako dowódca 3 kompanii samodzielnego batalionu partyzanckiego „Skała”, a od 1 stycznia 1945 roku pełnił funkcje dowódcy tego batalionu. W początkach 1945 roku został aresztowany przez UB, jednak 15 września umorzono postępowanie karne przeciwko niemu.
Po wojnie powrócił do rodzinnego miasta Brodnica. W latach 1946-1949 był współwłaścicielem „Sklepu Bławatów i Galanterii”. Później zatrudniony był w Zakładach Mięsnych jako zaopatrzeniowiec (1949-1950), a potem w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Górznie jako referent ds. kontraktacji w 1950 roku. W latach 1950-1981 pracował w Zakładach Zbożowo-Młynarskich PZZ jako starszy ekonomista. Od 1982 roku przeszedł na emeryturę.
Ostatnie chwile swojego życia spędził w spokoju, a jego pamięć została uhonorowana poprzez pochówek na cmentarzu parafialnym w Brodnicy.
Odznaczenia
Wyróżnienia, jakie zdobył Maksymilian Klinicki, odzwierciedlają jego odwagę oraz poświęcenie w trakcie służby wojskowej.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 13542,
- Krzyż Walecznych – 19 lutego 1942 roku za uczestnictwo w bitwach o Tobruk i Gazala, 25 września 1944 roku oraz 17 stycznia 1945 roku,
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami – 1 września 1944 roku.
Życie rodzinne
Maksymilian Klinicki był potomkiem Franciszka, który pracował jako robotnik, oraz Marianny, z domu Gołembiewskiej. W 1953 roku związał się węzłem małżeńskim z Małgorzatą Truszczyńską, urodzoną w 1917 roku. Para doczekała się dwóch dzieci: Wiesławy, która przyszła na świat w 1954 roku, oraz Janusza, urodzonego w 1958 roku.
Przypisy
- ŁukomskiŁ. G. ŁukomskiŁ., PolakP. B. PolakP., SuchcitzS. A. SuchcitzS., Kawalerowie Virtuti Militari 1792 - 1945, Koszalin 1997 r., s. 435.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Emil Just | Ryszard Michałowski | Marian Grodzki | Zbigniew JanaszekOceń: Maksymilian Klinicki